Tu sú tipy, ako nahradiť hry a ešte sa aj niečo nové naučiť!

Chýba vášmu dieťaťu škôlka? Tu sú tipy, ako mu nahradiť hry a ešte ho aj niečo nové naučiť!


Izolácia si pýta svoju daň, a to aj v podobe nechceného stereotypu. Najhoršie to znášajú tí najmenší, ktorí chcú poznávať svet a objavovať nové veci. Najprirodzenejším spôsobom pre nich je pritom hra. Ak si neviete dať rady, ako svoje ratolesti zabaviť, no zároveň im pomôcť rozvíjať sa, akoby boli v škôlke, ste na správnej adrese.

Prinášame vám niekoľko tipov na zábavné hry, vďaka ktorým vaši drobci spoznajú základné koncepty učenia sa, natrénujú si riešenie problémov a rozvinú logické myslenie, ktoré by inak zdokonaľovali vo svojej škôlke. Okrem toho s deťmi hravou formou popracujete na ich tvorivosti, pozornosti či jemnej motorike. Stačia vám k tomu pritom len stavebnice LEGO DUPLO a pár predmetov z domácnosti.

A viete, čo je na týchto malých aktivitách najlepšie? Zatiaľ čo si myslíte, že sa vaše dieťa iba hrá, v skutočnosti rozvíja svoju myseľ a učí sa rýchlosťou, akej by ste neverili.

1) Priraď farby

Na túto jednoduchú hru potrebujete len prázdny obal na vajíčka, zopár LEGO® DUPLO® kociek, farebné pastelky a papier (napríklad už použitý). Na papier nakreslite mriežku a požiadajte dieťa, aby každý rámček vyfarbilo inou farbou. Vyfarbený papier následne vložte ho do vrchnej časti roztvoreného obalu na vajíčka. Potom dieťa vyzvite, aby priradilo kocky lega k správnej farbe.

Chcete, aby bola hra trocha náročnejšia? Vyfarbite niekoľko rámčekov a ukážte papier svojmu dieťaťu. Potom papier ukryte. Úlohou dieťaťa je precvičiť si pamäť a zopakovať poradie farieb pomocou kociek.

                                                                        

2) Zopakuj tvary


Obkreslením niekoľkých LEGO® DUPLO® kociek vytvorte na papieri rôzne tvary. Potom vyzvite dieťa, aby do nich vložilo správne kocky. Skvelá aktivita na rozvoj jemnej motoriky a koordinácie rúk a očí. Môžete tiež ukázať tvorivosť: skúste tak napríklad vytvoriť písmeno, číslo alebo celé meno. Alebo môžete použiť niektorý z našich návrhov, ak hľadáte inšpiráciu.

                                                                         

3) Povedz mi príbeh


Povedzte dieťaťu príbeh. Začnite napríklad takto: „Deti sa vybrali s rodičmi pozrieť zvieratká do ZOO.” Vyzvite dieťa, aby vám váš príbeh zopakovalo s použitím LEGO® DUPLO® postavičiek alebo zvieratiek (alebo použite to, čo máte po ruke). Táto hra pomáha deťom porozumieť následnosti dejov v príbehu. Rozvíjajú svoju krátkodobú pamäť a navyše sa učia vnímať čas.

                                                                        

A ako svojim malým ratolestiam predstaviť svet písmeniek a čísiel?

Použite jednu z obľúbených detských stavebníc s abecedou či číslami, ktoré prinášajú nie len učenie, ale aj zábavu. Uvidíte, že vaše deti si ich zamilujú.

S písmenkami sa detičky hravo zoznámia pri nakladaní a vykladaní kociek v pastelových farbách na nákladiak s abecedou. Môžu s nimi postaviť aj vysokú vežu, pretože stavebnica obsahuje hneď 26 kociek s písmenami! V krabici nájdete aj dve figúrky detí a malého ľadového medvedíka, vďaka ktorým je hra ešte zaujímavejšia a zábavnejšia.

                                                                         

Vláčik s číslami zasa predstaví svet čísel. S deťmi si užijete veľa zábavy pri stavení vláčika s 10 kockami s číslicami, jazdení po podlahe či pri hre s figúrkami detí či mačičiek. S vašou malou pomocou sa deti naučia čísla aj jednoduché počítanie a navyše ich to bude aj baviť.

                                                                         

Aké sú výhody stavebníc?

Motorika

  • Dieťa si pri stavaní výtvorov precvičuje zručnosť a koordináciu rúk a očí

Komunikácia

  • Pri hre deti vytvárajú príbehy a učia sa pomenovávať a vysvetľovať rôznorodé situácie, a tie potom svojim vlastným spôsobom odovzdať rodičom, súrodencom či kamarátom.

Myslenie

  • Schopnosť dieťaťa robiť rozhodnutia a riešiť problémy sa pri opakovanom stavaní lega zlepšuje.

Sociálne zručnosti

  • Dieťa sa učí deliť sa a spolupracovať s rodičmi či súrodencami pri budovaní svojich výtvorov.

Emócie

  • Spoločne sa učíte čeliť výzvam a zlyhaniam, ale zároveň aj oslavovať úspechy v priebehu tvorivého procesu.

Tvorivosť

  • Dieťa sa snaží postaviť to, čo si dokáže predstaviť. Neexistujú žiadne hranice a dieťa na vyjadrenie použije čokoľvek, čo má po ruke.

 

Všetky tieto hry, a mnoho ďalších, nájdete na e-shope rajhraciek.sk. Navyše, pri nákupe nad 3 € v kategórii sezónne produkty získate darček zadarmo podľa vášho výberu, takže čas strávený v karanténe môže byť ešte zábavnejší!