Ako zatočiť s nudou v karanténe a vybrať hru primeranú veku dieťaťa

Až do konca školského roka ostávajú všetky deti doma a rodičia sa pomaly menia na učiteľov. Deti však neustále sedenie nad knihami nebaví, a preto je pre ne vhodné zvoliť aj učenie zábavnejšou formou. Najlepšie sú hry, ktoré nie len, že deti zabavia, ale dajú im aj nové vedomosti do života. Zároveň sú kreatívne a dieťa sa pri nich rozhodne nudiť nebude. Prinášame vám niekoľko tipov na skvelú zábavu, do ktorej môžete zapojiť celú rodinu. Na svoje si prídu malí majstri, milovníci zvieratiek či budúci fyzici.

Deti do 10 rokov by mali mať v tomto čase presne určený harmonogram dňa a vedieť, kedy je čas na učenie a kedy na zábavu. Šikovní rodičia môžu nenápadne do zábavy zapojiť vedomostné a kreatívne hry, ktoré deti rozvíjajú a posúvajú vpred.

 

Pre tých najmenších

Deti vo veku od 1 do 4 rokov nasávajú vedomosti ako špongia. Pre nich sú najvhodnejšie hračky na rozvoj motoriky, spoznávania farieb či tvarov. Skvelou voľbou pre najmenších kreatívcov je rada „My First“ od značky SES, ktorá obsahuje jednotlivo zabalené materiálny na rozvoj tvorivosti. Patrí tam farba, plastelína či maľovacia gulička. Pre trochu zručnejšie deti je vhodná novinka „Moje prvé kresliace koráliky na šnúrke“. Šnúrka drží pokope 6 farebných korálok, ktoré sú pripravené na kreslenie. Táto hra u detí stimuluje kreativitu, fantáziu a rozvoj motorických zručností.

Pre výmyselníkov

Malí predškoláci milujú aktivity, pri ktorých môžu niečo reálne vytvárať. Ak máte doma dievčatko, vyskúšajte zažehľovacie korálky. Je to skvelá hra na rozvoj kreativity a koordináciu rúk a očí dieťaťa. Pomocou nažehľovacích korálok SES si deti môžu vyrábať veselé lamy ozdobené bavlnenými strapcami, ktoré jednoducho prilepia na farebné korálky. To je však potrebná asistencia rodičov.

 

Pre chlapcov je zase určená sada, pomocou ktorej si sami môžu vytvoriť jedinečného svietiaceho sadrového dinosaura T-Rexa. Malý kreatívec pomocou sadry a 3D formy sám vytvorí dinosaura, ktorého môže potom namaľovať farbou, ktorá v tme svieti. O zábavu máte postarané.

 

 

Pre kreatívnych škôlkarov

Do skupiny kreatívnych hier pre škôlkarov patrí aj novinka - spoločenská hra Priprav si svoj Hamburger. Vďaka tejto hre sa najmenší členovia rodiny naučia spoznávať rôzne prísady na prípravu hamburgerov. Je vhodná aj pre deti, ktoré ešte nevedia čítať.

 

 

Pre milovníkov zvieratiek

Každé dieťa túži mať svojho domáceho maznáčika. Ak ale doma nemôžete mať živé zvieratko, vhodnou alternatívou je vytvorenie si zvieratka podľa svojich predstáv. V kreatívnej sade Vytvor si svojho maznáčika šikovné dieťa od 6 rokov nájde plastové telo, noštek, oči, uši a rôzne vzory. Výsledkom bude napríklad krásna mačička vhodná do detskej izby.

 

 

Pre hru s drevom

Podľa prieskumov posledných rokov sa ukazuje, že manuálne zručnosti detí sa stále zhoršujú. Medzi didaktické hry, ktoré rozvíjajú deti všetkých vekových kategórií po všetkých stránkach ich osobnosti patria drevené hračky. Pre tých najmenších sú vhodné Woody drevené vkladačky, pri ktorých dieťa vkladá rôzne geometrické tvary do obrázku a tým rozvíja svoju logiku. Vytvoriť tak môže až 10 krásnych obrázkov (auto, korytnačka, kvietok, motýľ, vtáčik...).

Pre deti od 2 rokov sú zase vhodné Woody drevené kocky s písmenami a číslicami. Vďaka takýmto kockám ich dieťa už od prvej hry vníma, nabáda ho to k zvedavým otázkam a neskôr je schopné skladať jednoduché slová.

Pre malých majstrov

Deti dokážu vďaka Woody korkovej doske s pribíjajúcimi tvarmi, pomocou kladivka a klinčekov, vytvoriť nekonečné variácie obrázkov plných fantázie na tému zvieratká a ľudia. Práca so stavebnicou podporuje predstavivosť, sústredenosť a presnú koordináciu pohybov.

 

Pre cvičenie trpezlivosti

Pre deti, ktoré potrebujú precvičiť svoju trpezlivosť, motoriku a presnosť je vhodnou napínavá hra Tower Tony od Woody. Je to veža, ktorú staviate z farebných kociek a snažíte sa ich postupne vyberať a ukladať navrch tak, aby veža nespadla.

 

Pre fyzikov

Aj objavovanie princípov fyziky môže byť ľahké a zábavné. Školopovinné deti môžu zapojiť svoju fantáziu a pomocou skladania rôznych dielikov vytvárať vzrušujúce dráhy z kolekcie Action&Reaction od Clementoni, cez ktoré bude guľôčka vzdorovať gravitácii a zvyšovať svoju rýchlosť. Do zostavenia prekážkovej dráhy môžu malí fyzici využiť všetko vybavenie detskej izby. Postupom času sa deti naučia vytvárať ťažšie a zábavnejšie dráhy.

Pre milovníkov laboratória

Čo môže byť lepšie, ako vyrobiť si vlastný sliz. Vďaka sade Detské laboratórium od Clementoni, ktoré obsahuje praktický mixér, si každé dieťa dokáže jednoducho vytvoriť svoj farebný sliz. Takáto sada pomáha rozvíjať manuálne zručnosti, ale aj kreativitu.

 

Pre celú rodinu

Ak chcete s deťmi od 6 rokov stráviť nejaký čas spoločne v rodinnom kruhu, siahnite po akčnej spoločenskej hre Rýchly ako rys. Je to hra, ktorá nikdy nie je rovnaká, a preto bude každého člena stále baviť. Je zameraná na bystrý zrak, pamäť a rýchle reakcie. Na svete sa jej predalo už viac ako 5 miliónov kusov a na slovenskom trhu patrí medzi novinky. Hra obsahuje viac ako 350 kartičiek s obrázkami, žetóny a hraciu dosku, ktorú môžete vždy postaviť ináč. Deti si precvičia koordináciu rúk a očí.

 

Všetky tieto hry, a mnoho ďalších, nájdete na e-shope rajhraciek.sk. Navyše, pri nákupe nad 3 € v kategórii sezónne produkty získate darček zadarmo podľa vášho výberu, takže čas strávený v karanténe môže byť ešte zábavnejší!