5 tipov ako v karanténe zabaviť deti a pritom sa z toho nezblázniť

Je to už niekoľko dní, čo naše životy mení karanténa. Stali sme sa učiteľmi na plný úväzok a okrem prísnych nariadení či úprave pracovného harmonogramu čelíme dennodenne aj ďalšej výzve – aby nám deti namiesto koronavírusu nevpadli do pazúrov digitálnej príšery. 

Ako rozdeliť ich voľný čas medzi školské povinnosti a hranie na mobiloch či počítačoch? Prinášame vám pár tipov na zaručenú offline zábavu, vďaka ktorým kvalitne využijete váš čas, precvičíte mozgové závity a navodíte príjemnú rodinnú atmosféru. Zaveďte doma nepísané pravidlo - aspoň 3x v týždni pred spaním rozbaľte s deťmi spoločenskú hru. Namiesto toho, aby ste pozerali televíziu či trávili čas na počítači a telefóne, sa môžete venovať sebe, niečo nové sa naučiť a popritom sa zabaviť. Stačí, že deťom ukážete nadšenie pre vec a ostatné pôjde samo.

  1. Vymeňte školské úlohy za zábavné hry

Od chvíle, kedy sa uzavreli školy, všetci trochu bojujeme s domácou výučbou našich detí. Musíme dbať na dodržanie termínov a okrem toho sa snažiť udržať mozog v pozore, trénovať si pamäť a rozširovať všeobecné vedomosti. Skúste preto vystriedať povinné školské úlohy so zábavnými a náučnými hrami. Tie pomôžu deťom hravou formou udržať v hlave vedomosti, ktoré by normálne opakovali v školských laviciach. Ich mozog tak zostane v kondícii a k tomu sa ešte aj zabavíte. Skvelým tipom je náučná hra Lišiacke učenie pre predškolákov a školákov. Hra je určená na precvičenie dopravnej výchovy, protikladov, emócií a hodín angličtiny.

 

  1. Spoznajte svet vedomostnými kvízmi

Pre všeobecný prehľad slúži veľmi obľúbený AZ kvíz. Na trhu je verzia pre juniorov od 10 rokov. Rovnako obľúbené sú kvízy IQ s glóbusom. Sú určené pre deti ako aj dospelých. V juniorskej verzii si precvičíte všetko o zvieratách, v dospeláckej zase znalosti zo zemepisu.


Na výpravu za vedomosťami a poznatkami o histórii slovenských pamiatok sa spolu s deťmi môžete vydať v obľúbenej hre Cestujeme po hradoch a zámkoch. Naučí ich zábavnou formou poznávať hrady a zámky po celom Slovensku a zároveň budú môcť popracovať na finančnej gramotnosti a naučia sa hospodáriť s hernými peniazmi.

 

              

 

  1. Precvičte si slovnú zásobu hravou formou


Deti môžu svoju slovnú zásobu rozvíjať aj zábavnou formou, pri ktorej sa nie len zabavia, ale naučia aj niečo nové do života. Slovnú zásobu slovenského jazyka si skvelo potrénujete hrou Zem, mesto či KrisKros. Vďaka týmto hrám deti veľmi rýchlo a jednoducho podchytia a pochopia význam nových slovíčok, ktoré začnú aktívne používať vo vyjadrovaní.

 

                  

 

  1. Spojte cibrenie pamäte s relaxom

Priznajte sa, kedy naposledy ste na koberci či na stole rozložili puzzle? Možno si na ten deň ani nespomeniete, čo je veľká škoda. Skladanie puzzle totiž podľa lekárskych štúdií pôsobí blahodarne na náš psychický stav. Zlepšujú pamäť aj náladu, zmierňujú stres, navodzujú pocit šťastia či precvičujú mozog. U starších ľudí dokonca odďaľujú demenciu aj Alzheimerovu chorobu. Puzzle sú skrátka veľmi prospešným aktívnym relaxom, ktorý sa môže aplikovať v každej domácnosti. Stačí si len vybrať.

              


Pre najmenších sú ideálne puzzle s motívmi známych seriálových a filmových postavičiek ako Peppa Pig, Frozen či Krtko. Deti z prvého stupňa základnej školy už zložia puzzle od 100 do 500 dielikov. Po zložení si ich môžu potrieť lepidlom a puzzle zavesiť na stenu ako dekoráciu. V období, keď trávime viac času doma, je každá obmena interiéru veľmi pozitívne vnímaná.

Staršie deti a tínedžeri sa podľa svojich schopností môžu ponoriť do skladania od 500 dielikových puzzle až po tie veľkoformátové. A aké sú najobľúbenejšie motívy za posledný štvrťrok? Vesmír, príroda, mapy aj zaujímavé miesta.

 

               

  1. Tip pre mamičky


Mamičky, potrebujete po náročnom dni relax? Odpočiňte si aj vy pri skladaní puzzle s pohárikom dobrého vína. Ideálny pre vás je rad RELAX 500 XL. Módne vzory, upokojujúce pastelové farby a väčšie dieliky pre lepšie skladanie.

 

Všetky tieto hry, a mnoho ďalších, nájdete na e-shope rajhraciek.sk. Navyše, pri nákupe nad 3 € v kategórii sezónne produkty získate zdarma darček podľa vášho výberu, takže čas strávený v karanténe môže byť ešte zábavnejším! Pre tých, ktorí nakúpia nad 30 € je doprava zdarma.

Spolu to hravo zvládneme!